Pleť, Tipy a triky

Voda a pleť. Stačí pre krásu piť veľa tekutín?

Koľko článkov na webe, toľko názorov. Nakoľko voda skutočne vplýva na aktuálny stav pleti? A ako je to vlastne s tou hydratáciou? V nasledujúcich riadkoch si odpovieme na tieto záludné otázky.

Prečo dehydrovaná pleť nie je fajn

Poďme netradične od konca. Najprv sa trocha vystrašme tým, ako nedostatok vody vplýva na našu pleť. Potom sa nám aj ten pitný režim bude dodržiavať ľahšie. ?

Dehydrovaná pleť je na pohľad unavená, mdlá a chýba jej tá povestná sviežosť a žiarivosť. Pokožka, ktorej chýba voda nielenže pôsobí staršie, ale aj reálne starne rýchlejšie. A v neposlednom rade –  skôr sa na nej objavujú prvé vrásky.

Rýchlejšie vyparovanie vody z pleti spôsobuje viacero faktorov (pozri nižšie). Dôležité je vedieť, ako ju v pokožke udržať.

Nenahraditeľná voda

Pre istotu ešte raz – nenahraditeľná. Teda žiadna káva, sladké colo-fanty ani iné nápoje vlhkosť tvojej pleti nedodajú. Ideálna je čistá voda, voda s citrónom, príp. bylinkový čaj. Zabudni však na rôzne odporúčania koľko litrov vody by si denne mala vypiť. Tento údaj je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktorov počínajúc telesnou váhou – končiac aktuálnym ročným obdobím. V každom prípade platí, že dopĺňať tekutiny by sme mali najmä v predpoludňajších hodinách.

Našťastie, až také zlé to s nami zase nebude. Svoju dávku vody obsahuje aj ovocie a zelenina, ktorú by sme podľa odborníkov mali konzumovať denne.

Čo si určite zapamätaj je, že každý typ pleti potrebuje svoju dávku vody. Napadlo by ti, že aj mastná pleť môže byť dehydrovaná? Môže. A ešte ako. Stačí podceniť kvalitu denného krému. Osobne mám dokonca pocit, že voda mi z pleti mizne hlavne v noci. Cítim to ráno, keď použijem menej aktívny nočný krém. Moja prirodzene mastnejšia pleť je zrazu neobvykle suchá. Odporúčam teda určite sa zamerať aj na výber dobrého nočného krému.

Ktoré faktory spôsobujú dehydratáciu pleti?

SLNKO                                                                                                                                Riešenie: Používanie krémov s SPF a v lete kvalitné opaľovacie prípravky.

SLABÝ PITNÝ REŽIM                                                                                                    Riešenie: Piť, piť, piť (vodu, vodu, vodu)!

NEDOSTATOČNÁ STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ  Riešenie: Poctivé dodržiavanie 4-krokovej rutiny starostlivosti o pleť. S dôrazom najmä na Krok 4: hydratácia/výživa. Nájdi si dokonalý krém a vyhraj boj so suchou a unavenou pleťou.

FAJČENIE                                                                                                                           Riešenie: Prestať fajčiť. Bodka. Nepanikár a hecni sa. To dáš. Sľubujem, že to bude stáť za to.

NEDOSTATOK SPÁNKU, RESP. SLABÁ REGENERÁCIA                                       Riešenie: Viac spánku (ideálnych je vraj 8 hodín, hmmm…) a menej stresu.

ZVÝŠENÝ PRÍJEM SOLÍ                                                                                                Riešenie: Postrážiť si jedálniček.

Zdravú pleť máme vtedy, ak je dostatočne hydratovaná. Vtedy procesy v nej prebiehajú správne a my sa môžeme tešiť z pokožky, ktorá je krásna a na dotyk hebká a pružná. Dosiahnuť to môžeme vhodne zvolenou dennou starostlivosťou a zdravou životosprávou.

ZDROJE: PIXABAY.COM, ORIFLAME.SK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *