Telo

Telový olej. Všetko, čo o ňom treba vedieť.

Kozmetických produktov sľubujúcich krásnu a zdravú pokožku dnes v obchodoch nájdeme nekonečne veľa. Ale máloktorý z nich vyvoláva toľko otázok ako telový olej. Ako ho používať? Nebude príliš mastný? Aký je rozdiel medzi olejom a krémom? Tú sú odpovede.

A glass cup on a table

Description automatically generated

Výhody telových olejov

Začnime tým najdôležitejším. Úlohou akéhokoľvek telového oleja je hydratovať. Na vode totiž stojí a padá nielen naše celkové zdravie, ale aj stav pokožky. Márne budeme plakať nad tým, že je suchá a bez života, keď jej nedoprajeme potrebnú dávku vlahy a živín. Treba sa na to zamerať čím skôr, najneskôr však v 20-tke. Od tohto veku si už pokožka nevystačí s tým, čo dostala do vienka.

A picture containing lotion

Description automatically generated

Svet telových olejov je úžasný a objaviť ho stojí za to. Je farebný a hlavne nádherne voňavý. Vstupenkou je prvý olej, ktorý si kúpiš a ktorý ti prinesie krásne hebkú, žiarivú, prevoňanú a vyživenú pokožku. A čo je najlepšie – na dlhý čas. Tajomstvo je v jeho zložení, ktoré je odlišné od telových krémov a mliek. Kvalitný prírodný telový olej preniká hlboko do pokožky a zároveň na jej vrchnej vrstve vytvára spoľahlivú ochrannú bariéru. Preto efekt oleja pociťujeme ešte dlho po nanesení. Mlieka a krémy však určite nezatracuj. S olejmi sa dajú výborne striedať. Čím viac hydratácie, tým lepšie. ?

Pre koho sú ideálne?

Možno si práve povieš – „Pre moju citlivú pokožku iste nie.“ Opak je však pravdou. Telové oleje sú vhodné pre každú pokožku. Pre citlivú, suchú a mdlú pokožku sú dokonca žiaduce. Majú schopnosť účinne pokožku upokojiť, dodať jej chýbajúce vitamínyvyhladzovať jazvičky. Tie najlepšie dokážu zjednotiť farebný tón pokožky. V tehotenstve zase podajú pomocnú ruky v boji proti striám a pôsobia spevňujúco. Čo si viac priať?

Tip: Svoj obľúbený telový olej môžeš použiť rôzne. Pri problémoch s krehkými nechtami a slabými vlasmi si z neho sprav zábal. Aplikuj a nechaj pôsobiť niekoľko minút. Zjemňujúco pôsobí aj na suché a popraskané päty. Keď si ním chodidlá premasíruješ a v bavlnených ponožkách necháš odpočívať celú noc, spravíš im výbornú službu.

Ako pracovať s telovým olejom?

Mnohé z nás majú prvú skúsenosť s telovým olejom negatívnu. Po menšom pátraní som zistila prečo. Nikto nám nepovedal ako ho správne používať. Našťastie to nie je vôbec zložité.

A person standing in front of a mirror posing for the camera

Description automatically generated

Pred aplikovaním oleja sa oplatí dodržať niekoľko nepísaných pravidiel. Krokom číslo jeden je použitie telového peelingu. Pokožku ti krásne vyhladí, premasíruje a prekrví. Olej sa potom rozotiera jedna báseň a jeho účinky sú ešte viditeľnejšie. Ďalšou dobrou radou, ktorú som si rýchlo vzala k srdcu, je nanášať telový olej vždy na vlhkú pokožku. Pri použití nasucho budeš mastná až za ušami a výsledok nezbadáš žiaden. Olej a voda sú v tomto prípade nerozlučná dvojica. Ideálny čas na „olejčekovanie“ je bezprostredne po sprche, kedy sú póry ešte otvorené a vedia najlepšie vstrebávať účinné látky z kozmetiky. Malé množstvo oleja zahrej v dlaniach a šup s ním tak, kam patrí. Tým partiám, ktoré ho potrebujú najviac (spravidla lakte, päty, stehná a zadok) dopraj aj krátku masáž krúživými pohybmi.

RÝCHLY RECEPT NA DOMÁCI TELOVÝ PEELING

Voňavé telové oleje skvele poslúžia aj na výrobu vlastného peelingu. Stačí ho zmiešať s trochou cukru alebo pomletými ovsenými vločkami v pomere približne 1:2.  Podľa „chuti“ pridaj  obľúbený esenciálny olej alebo vhodné bylinky. Ak ako základ zvolíš levanduľový olej, použi čerstvé kvety levandule a pod.

Najznámejšie telové oleje

Olej z ľanových semienok vyrába napr. značka Chutnô

Ako sa vraví, koľko ľudí, toľko chutí. Ešteže je tých olejov dnes na výber toooľko. ? Medzi najobľúbenejšie patria olivový, kokosový, mandľový, avokádový či jojobový. Čím panenskejší, tým lepší. Oplatí sa však vyskúšať aj iné. Netreba chodiť za exotikou. Veľmi kvalitné oleje zoženieš možno i kúsok od svojho bydliska. Na Slovensku zažíva boom napríklad výroba makového, slnečnicového aj ľanového oleja. Mnohé z nich majú dezinfekčné či protizápalové účinky a dokážu vyliečiť nejeden kožný problém. Na rastlinných olejoch je skvelé to, že neupchávajú póry. Ak im to dovolíme pôsobia relaxačne a po náročnom dni ako balzam na dušu.

3 TIPY PRE LENIVKY, KTORÝM SA NECHCE NATIERAŤ

SPRCHOVÝ OLEJ – používa sa namiesto gélu alebo mydla. Nech ťa neprekvapí, že nepení. Miesto toho dostaneš niečo lepšie. Vláčnu pokožku, na ktorej zanechá jemný ochranný film. Po osušení sa netreba natierať telovým mliekom.

OLEJOVÝ KÚPEĽ – ak sa rada ponáraš do bubliniek, pri najbližšej príležitosti si do vody pridaj aj trocha voňavého oleja. Po 15 minútach bude tvoja pokožka ako nová.

SUCHÝ OLEJ NA TELO – už z názvu vyplýva, že má nemastné zloženie. Je preto praktický hlavne, keď sa ponáhľaš.  ?

Zdroje: Oriflame.sk, Pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *