Make-up

Rúž – náš malý veľký pomocník

Občas nezaškodí obzrieť sa do minulosti a pripomenúť si, ako sa k nám vlastne naše obľúbené vychytávky dostali. A taký rúž má toho za sebou veru dosť. Veď uznaj, cesta od staroveku až do tvojej kabelky musela stáť za to.

História rúžu

Žiaden make-up by bez neho nebol dokonalý. Lesky milujeme, ale rúž, to je grunt. Každú z nás na ňom láka niečo iné. Farba, sýtosť, trvácnosť, ale aj pocit sebavedomia, ktorý nám dáva. Nehovoriac o jeho schopnosti urobiť z nás razom divu či femme fatale. Odkiaľ teda prišiel a komu zaň vďačíme?

Nech ľudstvo v priebehu dejín stváralo čokoľvek, jedno je isté. Ženy, tie sa chceli páčiť vždy. Akurát, že nie vždy to mali jednoduché. História rúžu sa podľa mnohých prameňov začala už v dávnej Mezopotámii. Ide teda o produkt známy niekoľko tisícročí. I keď ešte nie v podobe ako ho poznáme dnes. V tomto období si vraj ženy skrášľovali pery špeciálnym práškom z rozdrvených polodrahokamov. Egypťanky zašli ešte ďalej a nebáli sa používať ani škodlivé zložky, napr. ortuť alebo bróm. Nezabudnuteľnej Kleopatre miešali na účely maľovania pier kašu s prídavkom rozdrvených chrobáčikov, ktoré boli zdrojom karmínovej farby. Zdá sa, že ženská vynaliezavosť rýchlo dorazila aj do starovekého Grécka a Ríma. Výnimkou medzi ingredienciami tu neboli ani mravčie vajíčka, červené víno či rybie šupiny (údajne kvôli lesku).

Paradoxne, k vylepšeniu rúžu prispel aj nejeden významný muž. V 10. storočí zjednodušil nanášanie farieb na pery španielsky lekár arabského pôvodu Abu al-Qasim al-Zahrawi, známy aj ako Abulcasis. Tento významný fyzik, chemik a zakladateľ modernej chirurgie, ako prvý vytvoril rúž tuhej konzistencie. Tyčinka, ktorá vznikala lisovaním v špeciálnych formičkách už obsahovala nielen farby, ale aj príjemnú vôňu.

Od stredoveku po súčasnosť

Stredoveká cirkev všetky dovtedajšie skrášľovacie vynálezy zakázala a ženy s červenými perami boli okamžite označené za pobozkané zlom alebo čarodejnice. Našťastie, temné časy raz pominuli a prišla renesancia. Zvlášť alžbetínske obdobie v Anglicku rúžom a make-upom veľmi prialo. Kráľovná Alžbeta I. v 16. storočí zaviedla trend svetlej alabastrovej pleti a výrazných červených pier. Vo Francúzsku za čias Ľudovíta XVI. líčeniu podľahli dokonca i muži. Nuž, parochne asi nestačili. V každom prípade až do 19. storočia však rúž patril len do výbavy majetnejších a významných ľudí. Popri nich si pery farbili len prostitútky a neskôr herečky.

Do rúk širšej verejnosti sa rúž prvýkrát dostáva až v roku 1883 na svetovej výstave v Amsterdame. Farebná tyčinka zabalená v hodvábnom papieri pozostávala zo včelieho vosku, jelenieho loja, bergamotového a mandľového oleja. Jeho cena, 75 dolárov, však bola stále privysoká. Dámy, ktoré si ho mohli dovoliť, ho preto uchovávali v zlatých puzdrách a strážili ako poklad. Výnimkou neboli ani obaly vykladané vzácnymi kameňmi.

Nakoniec to predsa bola žena, ktorá rozšírila rúž do všetkých kútov sveta. Poľsko – americkej obchodníčke Helene Rubinsteinovej sa v roku 1920 podarilo to, čo nikomu predtým. Cenu rúžu znížila na niekoľko dolárov a zároveň ponúkla ďalšie odtiene. Keď potom v roku 1949 na trh prišiel prvý vysúvateľný rúž, jeho masovej výrobe už nič nestálo v ceste.

Ani krok bez rúžu

Ak tiež nejdeš bez farby na perách ani smeti vysypať, vitaj medzi nami, závisláčkami od rúžu. ? Na záver ponúkam pár svojich postrehov z praxe. Za viac ako 10 rokov práce s kozmetikou som sa o rúžoch naučila toto (najmä, ak ide o výrazné tmavé odtiene):

• Pred nanesením svojho vyvoleného, sprav perám malú službičku. Jemne si ich premasíruj pílingom a následne ošetri balzamom. Vyhladíš ich a zbavíš drobných šupiniek, ktoré by rúž mohol zvýrazniť.

• Ak sa chystáš ohúriť sýtymi červenými perami, platí, že oči by mali byť menej nápadné. Čo je však viac ako žiaduce, sú čierne očné linky. Kombinácia hodná Marilyn Monroe.

Ceruzka na pery je pravá ruka rúžu. Mali by však byť v rovnakom odtieni. Ak nie, svet sa nezrúti, ale vtedy zváž jej použitie. Radšej bez ceruzky ako zvoliť zlú kombináciu.

• Pozor na nedokonalosti. Tmavá farba na perách nekompromisne zvýrazní akúkoľvek chybičku krásy. Pri zažltnutých zuboch, akné na pleti či pehách si výber odtieňu radšej trikrát premysli.

• Nakoniec malý trik vizážistov. Aby rúž vydržal nekonečne dlho, neváhaj použiť podkladovú bázu. Zvýrazní farbu a sýtosť rúžu, zabráni jeho rozmazaniu a predĺži jeho trvácnosť.

Zdroje: oriflame.sk, pexels.com

1 thought on “Rúž – náš malý veľký pomocník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *