Tipy a triky

Jarný detox – upratujeme si v kozmetike

Netrpezlivo (naozaj veeeľmi netrpezlivo ?) na ňu čakám každý rok. Neviem sa dočkať kedy nesmelo začnú vykúkať prvé snežienky a fialky. Okrem tejto radosti mi jar vždy prináša aj jednu milú povinnosť – upratovanie a dopĺňanie kozmetickej výbavy.

Kozmetická očista alebo Ako na to

Tiež už si si stihla kúpiť dvojo jarných topánok, no k umývaniu okien a zahájeniu predveľkonočného upratovania sa ti veľmi nechce? Nevadí, tak začni s príjemnejšími činnosťami. Prehrabávať sa v kozmetickej taštičke nás predsa nikdy neprestane baviť. Tak poďme na to.

Krok číslo jeden tejto misie je – kontrola dátumu spotreby na všetkých výrobkoch, ktoré máš doma. Teraz prichádza chvíľa, keď musíš byť statočná a zatlačiť slzu s každým vyhodeným rúžom a krémom, ktorý má najlepšie časy už za sebou.

Ku kozmetike, najmä tej otvorenej, treba pristupovať ako k potravinám v chladničke. Nič nevydrží večne. Platí to najmä o biokozmetike a produktoch, ktoré neobsahujú konzervanty. Takéto výrobky sa odporúča minúť maximálne v priebehu jedného mesiaca. Maskara, rovnako ako zubná kefka sa zase, pre riziko množenia baktérií, nemá používať dlhšie ako 3 mesiace. A takto by sme mohli pokračovať.

Žiaden detox by nebol kompletný bez čistenia. Toto pravidlo aplikuj na všetky svoje štetce, aplikátory a špongie, ktoré máš zašité kde-tu po byte. Dôkladne vyprať by sa zišli aj častejšie, čo povieš? Skús aspoň raz za mesiac. Je viac ako možné, že sa ti vďaka tomu aj o kúsok zlepší pleť. ?

Tip:  Vedela si, že niektoré výrobky by si nemala nikomu požičiavať? Platí to hlavne pre rúže, lesky a balzamy na pery.

Čo treba vymeniť

Zmena ročného obdobia je ideálna príležitosť na malú inventúru v kúpeľni. S príchodom teplejších dní najčastejšie odkladáme mastnejšie krémy a výrazné vône, ktoré sa hodia skôr k zimným kabátom. Ak sa ešte nepribližujú dátumu expirácie, nemusíš ich vyhodiť. Na jeseň potom akoby si našla.

Zatiaľ sa poobzeraj po ľahšej toaletnej vode, ktorá ti spríjemní najbližšie mesiace. Pred korenistými a drevitými základmi teraz asi skôr uprednostníš kvetinovo-ovocné. Definitívne sa s vôňou treba rozlúčiť až vtedy, keď zmení farbu alebo už nevoní tak ako by mala.

Tip z praxe:  Všetky výrobky vždy starostlivo uzatváraj. Zabrániš nechcenému prchaniu. Vône a pleťové vody je najlepšie skladovať na tmavších miestach, napríklad v pôvodnej škatuľke.

Keď sa začne ukazovať prvé slniečko, je načase doplniť si do výbavy kvalitnú ochranu pokožky. Možno sa ti zdá priskoro ísť v apríli na nákup opaľovacích krémov. Vedz však, že jarné slnečné lúče nie sú také zubaté ako sa na prvý pohľad zdá. Vitamín D je fajn, pozor ale na prvé spálenia. S ich pozostatkami môžeš bojovať ešte uprostred leta.

Dobrá rada na záver znie – maj na poličke len toľko produktov, koľko pravidelne používaš. Vyhneš sa zbytočnému vyhadzovaniu a aj tvoja peňaženka sa ti poďakuje. Čo však, keď kozmetiku často dostávame? Narodeniny, meniny, Vianoce… príležitostí je počas roka veľa. Ak máš obľúbené a overené produkty a nechceš so svojou (zvlášť citlivou) pleťou experimentovať, pokojne najbližším povedz, aby ti kozmetiku nekupovali. Dobrá knižka alebo lístok do kina ťa vtedy asi poteší oveľa viac.

ZDROJE: PEXELS.COM, ORIFLAME.SK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *