Tipy a triky

Čisté ruky – základ zdravia

Ako to už býva, tie najjednoduchšie metódy bývajú často najúčinnejšie. Inak to nie je ani pri snahe o zachovanie zdravia. Umývanie rúk predstavuje základnú a zároveň najlacnejšiu prevenciu pred mnohými ochoreniami.

Teplá voda a mydlo

Čisté ruky sú pre väčšinu z nás samozrejmosť. Umývame sa pred varením a jedením, po návšteve toalety, po príchode domov a pod. Vieme však, pred čím všetkým nás to chráni? A ako si ruky máme umývať správne?

Rodičia, učitelia, lekári aj Svetová zdravotnícka organizácia, všetci nám opakujú to isté. K dodržiavaniu základných hygienických návykov nás vedú už ako deti. Počas chrípkových období alebo v časoch pandémií/epidémií sú tieto odporúčania ešte naliehavejšie. Časté a precízne umývanie rúk môže zabrániť napríklad šíreniu vírusovej hepatitídy typu A, gastroenteritídy (brušnej chrípky) či rôznych infekčných respiračných ťažkostí (áno, aj aktuálne najviac skloňovaného koronavírusu). Pritom stačí málo.

Voňavé mydlo a príjemná teplá voda by mali byť našimi spoločníkmi niekoľkokrát denne. Odborníci sa zhodujú na tom, že každé umývanie by malo trvať minimálne 40 – 60 sekúnd a mali by sme to robiť naozaj svedomito. Ako to má vlastne vyzerať?

Ako si správne umývať ruky

Prvým krokom je odloženie všetkých prsteňov, náramkov či hodiniek. V čase zvýšeného výskytu vírusov je tiež dobré pravidelne si nechty strihať nakrátko. Samotné umývanie rúk by potom malo prebiehať nasledovne.

Na navlhčené ruky aplikujeme dostatočné množstvo mydla. Najprv o seba niekoľko sekúnd trieme dlane. Nezabúdame pritom na zápästia. Potom sa zameriame na priestor medzi prstami. Dlaň jednej ruky položíme na chrbát druhej, prsty si prepletieme a opäť šúchame. Vystriedame obe ruky. Nasleduje opätovné spojenie dlaní, tentoraz s prepletenými prstami. Posledné sekundy venujeme bruškám prstov a palcom. Mydlo z rúk opláchneme pod prúdom vody, ktorú zastavíme použitým jednorazovým obrúskom alebo čistým uterákom.

Pre čo najlepšiu dezinfekciu sa po umytí rúk odporúča použiť aj antibakteriálny prípravok na báze alkoholu (min. 60%). Ten by mal byť (vo forme gélu či obrúskov) samozrejmou súčasťou našej kabelky či kufra kedykoľvek vyrážame von alebo na dlhšiu cestu. Ich výhoda je, že sa zmestia všade, nič nevážia a sú spoľahlivým ničiteľom neželaných baktérií.

Vedeli ste, že…?

• …čisté ruky majú aj svoj špeciálny deň v kalendári? Svetový deň umývania rúk každoročne pripadá na 15. október.

• …umývanie rúk môže riziko respiračných ochorení znížiť až o 20 % a výskyt hnačkových ochorení až o 30 %?

• …po každom umytí je nutné ruky aj dobre utrieť? Mokré ruky pritiahnu až 500-krát viac baktérií ako suché.

Zdroje:

www.forbes.sk

www.dennikn.sk

www.noizz.aktuality.sk

www.uvzsr.sk

www.pexels.com

www.oriflame.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *