Vône

Keď za nás hovorí vôňa. Ako si nájsť parfum a vyťažiť z neho čo najviac.

Parfum, toaletná voda alebo telový sprej? Typov vôní je nekonečne veľa. Priblížme si preto, aký je medzi nimi rozdiel a nájdime si každá tú svoju.

Rozdelenie vôní podľa intenzity

S nasledujúcimi označeniami ste sa zaiste stretli. A zaručene ste si všimli, že medzi jednotlivými typmi sú aj značné cenové rozdiely. Boli časy keď si bežná žena nemohla dovoliť čistý parfém. Našťastie, žijeme v dobe dostatku a môžeme mať čokoľvek čo si zaumienime.  Ako je to teda s tými vôňami? Vydržia naozaj tak dlho ako hovoria reklamy?

Parfum

Parfum predstavuje najvyššiu úroveň voňavkárskeho umenia a teda jeho najvzácnejší produkt. Každý dobrý parfum obsahuje 15 – 30% vonných esencií (vonnej parfumovej kompozície, ktorou sa udáva sila použitých zložiek). Nikdy sa nedá presne povedať koľko ktorá vôňa vydrží. Pri kvalitných parfumoch si však môžete byť isté, že ak pár kvapiek zachytilo aj vaše oblečenie, môžete ho na ňom cítiť aj niekoľko dní. Z tohto dôvodu sa parfumy odporúčajú skôr na príležitostné použitie.

Tip pre teba:  Cena čistého parfumu sa v špecializovaných obchodoch môže pohybovať v stovkách eur. Ak si chceš urobiť radosť a zároveň ušetriť, skús jeden z ponuky Oriflame. Mojou srdcovkou je Eclat Mon Parfum inšpirovaný francúzskou eleganciou. Vzácny akord DeLaire a vôňa bielych kosatcov ma v duchu vždy prenesú do Paríža.

Parfumové vody

Parfumové vody (toaletné parfumy alebo Eau de Parfum) sú „slabším odvarom“ parfumov. S obsahom 8 – 15% vonných esencií sa však stále radia medzi intenzívne výrobky, ktoré zaručujú trvácnosť rádovo v hodinách. Sú už vhodnejšie na denné použitie, stále však platí, že stačí malé množstvo na tie správne miesta.

Toaletné vody

Toaletné vody (Eau de Toilette) sa miešajú v 4 – 8% koncentrácii vonných esencií. Pre väčšinu z nás sú najpraktickejším riešením. Nevydržia síce voňať celý deň (asi len 3 hodiny), sú však cenovo dostupné a ich výber je takmer nekonečný. Milujeme ich aj preto, že sa často robia v šikovných kabelkových baleniach, ktoré môžeme mať stále so sebou. V použití zbožňovanej vône nás tak nezastavia ani prísne letiskové predpisy či útlejšie rozmery obľúbenej kabelky.

Kolínske vody

Kolínska voda (Eau de Cologne) ako sa pekne nazýva voda po holení určená pre pánov, zvyčajne disponuje 3 – 5% vonných esencií. Na pokožke toho tvojho bude voňať približne dve hodiny.

Poslednou voňavou kategóriou sú telové spreje (osviežujúce vody alebo Eau Fraîche). Našli by sme v nich len 1 – 3% vonnej parfumovej kompozície. Toto malé množstvo, ale vyvažuje veľa výhod. Môžeme ich opakovane používať už s hodinovým odstupom a nikdy nebudeme rušiť okolie prenikavou arómou. Fajn sú tiež vtedy, keď si chceš prevoňať vlasy či oblečenie alebo hľadáš ľahkú vôňu vhodnú na použitie pri športe.

Ako voňať čo najdlhšie

Občas sa to stane. Nájdeme si skvelú vôňu, v ktorej by sme sa najradšej vykúpali. To sa žiaľ nedá, no spôsobov ako predĺžiť intenzitu vône máme naporúdzi hneď niekoľko.

Najprv si treba zopakovať, že voňavkovať sa máme len na čistú suchú pokožku. Malé množstvo vône na oblečení nikdy nie na škodu, no sústreď sa na to, aby skončila hlavne na koži.

Výborné je využiť tzv. vrstvenie vône. Znamená to použiť viac výrobkov na tom istom základe.

Mnohé kozmetické firmy majú v ponuke sady, ktoré sa zvyčajne skladajú z parfumu (parfumovanej či toaletnej vody), telového krému a dezodorantu. Ojedinelé nie sú ani sprchovacie gély či krémy na ruky.

Vedeli ste, že…?

… aby sa vôňa najlepšie rozplynula je ideálne ju naniesť na pulzujúce miesta? Najbližšie teda okrem krku a zápästí určite nevynechaj ani lakťovú či podkolennú jamku. ?

… je dobré mať aspoň dve vône na prestriedanie? Jednu na teplé mesiace a druhú na zimu. Prípadne jednu na bežné nosenie a druhú na špeciálne príležitosti.

… pri hľadaní novej vône platí „tri a dosť“? Každý ďalší tester len viac otupí tvoje čuchové bunky.

…vône sa testujú zásadne na koži? Vyhni sa používaniu papierikov a striekaniu do vrchnáčika. Vtedy ti vôňa nič nepovie. Možno si si všimla, že tebe tvoj parfum dokonale sedí, ale na kamoške vôbec nevyznieva dobre. Je to preto, že pokožka každého z nás má iné pH a vôňa sa na nás rozplynie inak.

ZDROJ: oriflame.sk, pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *