Pleť

5 najčastejších chýb, ktorými sa pripravujeme o krásnu pleť

Znie to jednoducho – kúpim si niekoľko kozmetických pomocníkov, začnem ich používať a dočkám sa nádhernej pleti, o akej som snívala. Realita však býva väčšinou iná. A potom vraj verte reklamám, však? No oni zase až tak nezavádzajú, len nám často nepovedia všetko podstatné. V telke či časopise na to nie je priestor. Ja ho práve mám. Tak to poďme využiť. ?

A person standing in front of a mirror posing for the camera

Description automatically generated

Tonizačná voda alebo Prečo pleť nestačí len vyčistiť

A picture containing toiletry, lotion, bottle

Description automatically generated

O čistení pleti vieme všetko, čo sa kde napísalo. Už menej však riešime jej tonizáciu. Pritom sú to dva rovnako dôležité kroky. Keď po vyčistení pleti gélom, mliekom alebo emulziou nepoužijeme tonizačnú vodu, starostlivosť o ňu nie je kompletná. Iba pleťová voda totiž dokonale pripraví pokožku na nanesenie krému. Ak jej to nedoprajeme, nedostaneme od krému tie výsledky, ktoré očakávame a depka je na svete. V teréne som spozorovala, že pridanie tonika do kozmetickej rutiny najčastejšie ocenili majiteľky problematickej a mastnej pleti. Skús a uvidíš. V časovej núdzi je možné použiť aj výrobok 2v1 alebo micelárnu vodu.

Môj tip: Ak chceme kozmetikou docieliť čo najväčší efekt, oplatí sa používať jednu značku (ideálne všetky pleťové výrobky z jednej rady/kolekcie). Na povrchu pleti potom krásne spolupracujú a účinky jednotlivých produktov sa násobia.

Šetriť na kréme sa nevypláca

Nájsť ideálny pleťový krém je riadna fuška. Mnohé z nás to vedia. Keď ho konečne máme, zrazu zistíme, že už to opäť nie je to pravé orechové. A hľadanie sa začína odznovu. Pri najbližšom pátraní za krémom vašich snov si pripomeňte, že jeho výber treba prispôsobiť aktuálnym potrebám pleti. S nimi súvisí ďalšie dôležité kritérium – vek. Darmo, dvadsaťročná pleť so sklonom k citlivosti má úplne odlišné nároky ako štyridsaťročná (spravidla suchá) pleť.

Pri kúpe krému si na veku pokojne pridajte. Najmä pri nočných krémoch sa v praxi totiž osvedčilo „nadsadenie“ kozmetiky. Ak teda máte napr. 25 rokov, neváhajte siahnuť po produktoch označených ako 30+. Na čo je to dobré? Pleť tak získa nevídané množstvo živín, vitamínov, účinnejšiu ochranu pred slnečným žiarením atď.

A picture containing cellphone, phone, talking, young

Description automatically generated

Niektoré zdroje uvádzajú, že vráska sa pod povrchom pleti formuje až 10 rokov. A na oddialenie jej vykuknutia sa svetlo božie sú výborné práve kvalitné pleťové krémy (a zdravá životospráva, ale o tom ste už čítali tu ?).

Príprava pleti pred líčením

Je to jedna z najčastejších chýb, na ktoré sa dá nepekne doplatiť. Ani najdrahší make-up nebude vyzerať božsky, keď pred jeho nanesením pleť vhodne neošetríme. Líčenie je ako maľovanie na plátno. Najprv ho treba pripraviť a napnúť. Podobne pleť najskôr treba poctivo vyčistiť, upokojiť tonizačnou vodouzhydratovať krémom. Celková úprava možno potrvá o dve minúty dlhšie, ale bezchybné líčenie vydrží celé hodiny. Navyše, na zdravej a čistej pleti make-up vyzerá podstatne lepšie ako na mastnej neupravenej.

So starostlivosťou o pleť pred líčením je úzko spojené aj jej ošetrenie po ňom. Kvalitné odlíčenie je pre zdravie pokožky kľúčové. Viac o jeho význame a správny postup ako na to, nájdeš tu.

Ochrana na prvom mieste – spoznaj SPF

V lete na opaľovací krém myslíme akosi prirodzene. Chrániť pleť si však musíme neustále. Preto je dnes SPF (Sun Protection Factor) už bežnou súčasťou pleťových krémov aj make-upov.

Ochranný faktor má v produktoch určených na tvár tú istú funkciu ako v prípravkoch na opaľovanie. Zabraňuje negatívnemu pôsobeniu UV lúčov na našu pokožku a jej predčasnému starnutiu. Dobrý denný krém by mal obsahovať minimálne SPF 15. S takým sa slniečka obávať nemusíme, vrásky sa objavujú neskôr a pleť si dlhšie udrží mladistvý a svieži vzhľad.

Môj tip:  SPF je nápomocný najmä pri výskyte pigmentových škvŕn. Často ho preto obsahujú produkty na zosvetlenie, resp. farebné zjednotenie pleti. Takéto krémy môžu mať hodnotu SPF až 20 alebo 30 a veľmi pekne vedia tvorbu škvŕn potlačiť. S ich používaním treba začať už pred letom.

Keď treba zmenu

Po prečítaní predošlých bodov nesúhlasne krútiš hlavou a vravíš si, že toto všetko predsa robíš poctivo? Potom bude problém niekde inde. Striedanie kozmetiky, resp. rôznych značiek odporúčam nerada. No občas sa s tým asi treba zmieriť. Podstatné je nájsť niečo lepšie.

Ako som spomenula vyššie, naša pleť sa časom mení. A vplyvom rôznych faktorov má rôzne požiadavky na starostlivosť. Prejsť na kvalitnejšiu (pozor, nie nevyhnutne drahšiu) kozmetiku sa vždy oplatí. Najmä tá s nálepkou prírodná je k našej pleti šetrná a láskavá. Prirodzene napĺňa aj tie najnáročnejšie potreby rôznych typov pleti, pretože neobsahuje zložky, ktoré by jej boli cudzie. Je skvelé, že prechod na kozmetiku na báze rastlinných výťažkov má len pozitíva – pre nás aj pre planétu. ?

A picture containing fruit, game

Description automatically generated

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *