Nechty, Telo

3 účinné nápady pre suché ruky

Trápim sa s nimi každý rok s príchodom chladných dní. Tentoraz som sa však rozhodla si na tie suché ruky posvietiť pekne zblízka. Ak sa s nimi pasujete tiež a hľadáte jednoduché, no účinné riešenia, čítajte ďalej. ?

Úvod k suchým rukám – spoznaj svojho nepriateľa

Skôr ako pristúpime k hľadaniu tých správnych krémov na ruky, mali by sme poznať príčinu tejto nepríjemnosti. Suchosť pokožky všeobecne môže spôsobovať hneď niekoľko faktorov. Od genetiky, cez životosprávu až po nesprávne zvolenú kozmetickú starostlivosť. Ako je to s rukami?

Pokožka na rukách najčastejšie trpí vtedy, keď:

ju pričasto vystavujeme vode (časté umývanie rúk, dlhé kúpele a pod.)

si ruky nechránime pred agresívnymi čistiacimi prípravkami

sa zmení počasie, najmä, keď príde vykurovacia sezóna a sme nútení bojovať so suchým vzduchom

sa o ne nestaráme ako si zaslúžia a chýba im výživa.

Niekedy k problému suchých rúk prispievajú aj ďalšie faktory, ktoré si často ani neuvedomíme. Napr. fajčenie, nedostatočný pitný režim (o tomto jeden stále aktuálny článok tu), užívanie niektorých liekov, hormonálne zmeny, rôzne zdravotné ťažkosti či len prirodzené starnutie pokožky. Poďme sa teda pozrieť na to, čo ťa suchých rúk šikovne zbaví.

Jednaj v rukavičkách

Rada číslo jeden je trápne jednoduchá. Až tak, že som chvíľku premýšľala či ju sem zaradiť. V zime nám to napadne automaticky. Keď ideme von, vernými spoločníčkami sú nám vždy teplučké rukavičky. No používať ich aj doma? K tejto myšlienke ma priviedli až boľavé, popraskané brušká prstov a nechty krehké ako papier. A pritom stačilo tak málo. Začať riešiť skôr.

Rukavice môžeš využiť hneď tromi spôsobmi, resp. použiť tri druhy rukavíc. Tie vyteplené si nechaj na prechádzky po zasneženom meste a guľovačky. Pri umývaní riadu, čistení okien a iných domácich prácach si spomeň na gumené alebo latexové. (Viem, vyzerajú hrozne, ale stojí to za to.) A naposledy, večer pred spaním, ti poslúžia zvláčňujúce rukavice, ktoré si natiahni po nanesení masky na ruky. Takéto rukavice na suché ruky kúpiš bežne v drogérii. Alebo si ich objednaj odo mňa (tu). ?

Kvalitná kozmetika – základ úspechu

Krémuj, krémuj, krémuj! To je heslo týchto neutešených chladných dní a zároveň najjednoduchšia liečba na suché popraskané ruky. Kozmetická poradkyňa radí – jeden krém maj na nočnom stolíku, jeden vždy v kuchyni pri umývadle, jeden v kúpeľni a jeden príručný v kabelke. Krémy na ruky nestoja veľa, stačí mať na každom mieste malé vreckové balenie.

Tip: Krém nanášaj na chrbát ruky, najprv rozotri po hánkach a až potom zvyšok votri do dlaní. To preto, že na dlaniach máme potné žľazy, ktoré sčasti zabraňujú vysušovaniu. Laicky, dlane sa nám potia, kým hánky nie. Preto potrebujú krému vždy viac. Ak máš suché aj dlane, spozorni a rieš to.

Dnes je tej kozmetiky veľmi veľa. Ktoré krémy teda stoja za to a aké zložky pokožka našich rúk ľúbi? Na začiatok sa môžeš zamerať na klasiku – oleje (olivový, kokosový, mandľový, jojobový, avokádový a iné), panthenol, vitamíny A, B5E či glycerín. Na zahodenie však nie sú ani staré dobré aloe vera, výťažky z harmančeka, parafín, med či urea. Všetky majú schopnosť výborne zhydratovať pokožku a chrániť ju.

Nemusia to však byť vždy len krémy. Produktov, ktoré ti prídu na pomoc je dnes na výber oveľa viac. Skús niektorý z nasledujúcich voňavých tipov.

Maslo nielen na jedenie

Jednou z účinných a overených možností ako vybabrať so suchými drsnými rukami je použitie telového masla. Môžeš ho použiť dvojako – ako krém alebo ako masku. V prvom prípade jednoducho nanesieš a necháš pôsobiť, v druhom aplikuješ poriadnu vrstvu a ruky si na noc schováš do rukavíc. Zo skúsenosti odporúčam nočnú alternatívu. Čím dlhšie pôsobí, tým lepšie. ?

Čo je na telových maslách také výnimočné si niekedy rozpíšeme v samostatnom článku. Najobľúbenejšie a najznámejšie je pravdepodobne bambucké maslo. Na vlne popularity sa však už dlho vezú aj kakaové, kokosové, mandľové a ďalšie maslá z rôznych orechov.

Domáci tip: Nedáš dopustiť na domáce recepty? Skús ten najjednoduchší. Namiešaš ho kedykoľvek a efekt sa dostaví okamžite. Do vlažnej vody zamiešaj pár kvapiek akéhokoľvek oleja a ponor do nej ruky na 15 minút (pokojne aj dlhšie, aspoň si stihneš pozrieť obľúbený seriál ?) Ak to urobíš pred spaním, nanes si po usušení masku na ruky, maslo alebo hutnejší výživný krém a navleč rukavice. Opakuj podľa potreby 1- 2x za mesiac.

(Suché) ruky preč!

Od čoho presne? Predsa od toho čo im škodí a neprospieva. Zoznam by to bol asi nekonečný. Skúsim to teda cez niekoľko praktických rád.

Bežné tuhé mydlá vymeň za tekuté a vyberaj také, ktoré sú hydratačné a ošetrujúce.

Namiesto gélov na sprchovanie skús sprchovacie krémy alebo mlieka do sprchy.

Úplne sa vyhni kozmetike s alkoholom a acetónovým odlakovačom na nechty.

Nájdi si svoj krém. Pri telovej kozmetike to platí rovnako ako pri pleťovej.

Tak dámy, zime zdar! Stačí sa na ňu len poctivo pripraviť a potom si veselo užívať jej pekné stránky. Ja sa už neviem dočkať sladkej horúcej čokolády a večerov strávených pod dekou s dobrou knižkou. Snáď ich bude čo najviac.

Zdroje: oriflame.sk, pixabay.com, pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *