Tipy a triky

Jahody sem, jahody tam. 3 tipy ako ich využiť pre zdravie i krásu.

Jahodová láska, tak by sa dal opísať môj vzťah s týmto úžasným ovocím. Prečo je len ich sezóna taká krátka? Pre svoje i vaše rozveselenie prinášam nápady ako využiť vzácne bohatstvo, ktoré ukrývajú. Takto si jahody v rôznych podobách môžeš užívať po celý rok. Tak dobrú chuť!

Tajomstvo ukryté v čerstvosti

No dobre, to znelo ako reklama na supermarket. Nič to však nemení na tom, že čerstvým práve odtrhnutým jahodám zo záhrady sa nič nevyrovná. Také, ako vieme, nielen pekne vyzerajú, ale čuduj sa svete, aj fantasticky chutia. A čo je najdôležitejšie, obsahujú všetky tie vitamíny a pre naše zdravie prospešné látky, ktoré tie z obchodu stratili niekde po ceste z Belgicka.

Ako známu súčasť skrášľovacích rituálov poznáme jahody už nejaký ten piatok. A bola by veru škoda nevyužiť to množstvo antioxidantov či ich protizápalovéčistiace účinky. Výnimočné ovocie z nich robí vysoký obsah vitamínov B6, B7C, EK. Tvojej pleti zachutia aj preto, že ich súčasťou je draslík, zinok či omega 3 mastné kyseliny.

Keďže väčšiu časť každej jahody tvorí voda, stáva sa z nich aj ideálny pomocník na hydratáciu regeneráciu pleti.

Jahodové masky a peelingy

Tak ako si neviem predstaviť leto bez jahôd, nesmie u mňa raz za čas chýbať „maskovanie“ a „peelingovanie“. A presne na to sú jahody ako stvorené. Stačí ich popučiť a šup s nimi na pleť. Najlepšie poslúžia majiteľkám mastnej a problematickej pleti. Vďaka obsahu zinku totiž účinne sťahujú póry, liečia akné a pokožku prečisťujú.

Tip na masku: Rozmačkané jahody zmiešaj s niekoľkými lyžičkami bieleho jogurtu a nechaj vychladiť. Nanes na čistú pleť a nechaj pôsobiť 15 – 20 minút. Pri suchej pleti zameň jogurt za med a pár kvapiek kvalitného olivového oleja. Výsledkom je vyživená a jemná pleť. Čistá jahodová maska ti pokožku upokojí aj po dlhom pobyte na slnku. ?

Tip na peeling: Neoddeliteľnou súčasťou jahôd sú ich zrniečka. Využi ich vo svoj prospech a sprav si s nimi príjemnú masáž tváre či celého tela. K jahodám môžeš pridať trochu hnedého cukru a kvapku oleja.

Chutné smoothie pre zdravie

V priebehu roka, keď  už o čerstvom ovocí z vlastnej záhradky len snívame, môžeme využiť to čo sme si stihli zamraziť. Nikdy to síce nebude to isté, ale čo iné nám zostáva, keď nás v januári nečakane prepadne chuť na jahody? Vtedy zober mixér a urob si osviežujúci nápoj. Nielenže zaženieš smäd, ale si aj posilníš imunitu, srdcovo-cievny systém a urýchliš spaľovanie nahromadeného tuku. Jahodové nápoje sa tiež často odporúčajú ako pomôcka pri snahe o detoxikáciu organizmu.

Trik:  Jahody, keďže sú bohatým zdrojom mangánuvápnika biotínu, pozitívne vplývajú aj na kvalitu vlasov a nechtov. Overený je aj ich bieliaci účinok, ktorý sa dá šikovne využiť na domáce bielenie zubov či zjemnenie pigmentových škvŕn. Pre belší úsmev môžeš jahody použiť dvojako. Buď si roztlačenými jahodami umy zuby pomocou kefky alebo ich použi priamo – vonkajšou stranou jahody sprav svojim zubom malý wellness.

Kozmetika inšpirovaná jahodami

Na jahodách mám rada nielen chuť, ale aj ich vôňu. Našťastie, nemusím byť rozprávková Maruška, aby som si ich mohla dopriať aj uprostred zimy. Keď si chcem užiť jahodový kúpeľ, jednoducho si otvorím svoj obľúbený sprchovací gél alebo mydlo. V okamihu si prevoním pokožku (a vlastne aj veľkú časť bytu ?) neodolateľnou sladkou vôňou šťavnatých jahôd. Je taký výborný, že ho rada dávam ako darček. Objednať si ho môžeš tu.

A čo tvoje jahodové vychytávky?

Zdroj: oriflame.sk, pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *